Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı

  • 15 Mayıs 2019
  • 368 kez görüntülendi.
Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı
İletişim Numarası

TELEFON
TELEFON

Zabıta

Her şehrin belediyesine bağlı olan günümüzde çoğalan zabıta mesleği halkın rahatlık ve düzenini elde eden belli yasaklara uyulup uyulmadığını denetleyen bununla beraber vazife yaptıkları yerde işlenen suçları takip eden yapılması kabahat olan şeylere el koyup durumu yetkililere bildiren memurlardır.

Zabıtaların Görevleri Nedir?

Vatanımızda iki tür zabıta çeşidi vardır bunlardan biri genel zabıta diğeri ise özel zabıtadır. Genel zabıtalar halkın düzeninden, rahatından görevli olan denetleyenlerdir, özel zabıta ise kabahat delilleri toplayan ve suçluları yakalayan zabıtalardır. Zabıtaların genel görevleri ihtiyaç duyulan uygulamaları denetlemek, şikayetleri dinlemek, pazarlarda denetim yapmak, sağlığa uygun üretim yapmayan dükkanları denetlemek, su, kanalizasyon şeklinde alanlarda bir problem var ise ilgili kurumlara haber vermek, belediyeler tarafınca kullanılmasına izin verilmemiş halka açık bölgeleri kullanmaya kalkanlara izin vermemek, belediyeye ilişik zamanı eserlerin korunmasına destek olmak, zarar görmesine izin vermemek, halka açık yerlerin, sıhhat şartlarına uygun olup olmadığını denetlemek, bu bölgelere belediyece ruhsat verilmesi için lüzumlu incelemeyi yapmak, açılış ve kapanış saatlerine uyup uymadıklarını denetlemek şeklinde görevlerdir.

Ek olarak naturel afet vakalarında kısaca zelzele, su baskını, yangın şeklinde şeylerde mesai saati haricinde da çalışmak zorundadırlar.

Zabıtalar görevleri ile ilgili kanun ve yönetmelikleri bilmek zorundadır belediyede bulunan belgeleri gizli saklı tutmakla yükümlüdürler hizmet ettikleri sürece kılık giyim yönetmeliğine uymak zorundadırlar.

Osmanlıda kurucumuz olan Osman Gazi bağımsızlık duyuru ettiğinde, ülkemizdeki huzuru korumak amacı ile ilk zabıta teşkilatını kurmuştur o devirde zabıtalara su başı denmiştir her yıl 4-8 Eylül haftası zabıta haftası olarak kutlanır.

Zabıtanın yakınma hattı numarası bulunmaktadır. Bu numaradan arayarak şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Zabıta İletişim Şikayet Hattı Telefon Numarası
153

Arama Terimleri: zabıta telefon numarası, zabıta yazışma, alo 153 hattı, zabıta yakınma hattı, zabıta yazışma detayları, zabıta yakınma, 153 hangi numara, 153 zabıta

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ